17

novembris

.Array

Imeria uzņem jaunu goda filistri Sandru Kalnieti

Imerias 95 gadu jubileja ir vēsturiski īpaši nozīmīga, jo korporācija uzņēma otro goda filistru kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas.
Imerietes patiesi priecājas, ka par goda filistri piekritusi kļūt mākslas zinātniece, rakstniece, politiķe, Eiropas Parlamenta deputāte, diplomāte un sabiedriska darbiniece – Sandra Kalniete.
“Es piedzimu 1952.gada 22.decembrī Sibīrijā – Tomskas apgabala Kolpaševas rajona Toguras ciemā. Manus vecākus Ligitu un Aivaru Kalniešus, tāpat kā tūkstošiem citu nevainīgu Latvijas cilvēku,

turp izsūtīja padomju okupācijas vara. Dažādās aptaujās par dzimšanas vietu mēdzu uzrādīt Latviju, jo tur arī būtu dzimusi, ja mani vecāki netiktu izsūtīti uz Sibīriju. Man bija četri gadi un seši mēneši, kad pēc Staļina nāves manai ģimenei beidzot atļāva atgriezties Latvijā,” tā par savas dzīves sākumu stāsta S. Kalniete.
1981. gadā absolvējusi Latvijas Valsts Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas nodaļas bakalaura programmu un 1997.gadā ieguvusi mākslas maģistra grādu. Pēc Mākslas akadēmijas beigšanas S.Kalniete daudz rakstīja par dekoratīvi lietišķās mākslas, īpaši tekstilmākslas jautājumiem. 1989.gadā iznāca viņas rakstītais pētījums „Latvju tekstilmāksla”.
Zināšanas ārpolitikā papildinājusi Līdsas universitātē un Ženēvas Starptautisko attiecību institūtā. Vēlākajos gados viņa pievērsās sabiedriski politiskām tēmām, publicējoties Latvijā un ārzemēs. Grāmatā „Es lauzu. Tu lauzi. Mēs lauzām. Viņi lūza” (2000) apkopotas atmiņas par Latvijas Tautas frontes laiku. Sibīrijas atmiņu stāstījums „Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos” ir ieguvis plašu starptautisku atzinību un grāmata jau ir tulkota vairāk kā 10 valodās.
1988.gadā, strādājot Latvijas Mākslinieku savienībā, S.Kalniete iesaistījās Latvijas Tautas frontes (LTF) veidošanā, lai vēlāk iesaistītos un organizētu masu manifestācijas. Ievērojamākā no tām bija Baltijas ceļš.
Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas S.Kalniete sāka darbu jaunveidojamajā Ārlietu ministrijā. 1997.gadā iecelta par vēstnieci Francijā un vēlāk 2000.gadā – UNESCO. 2006. gadā ievēlēta Latvijas Republikas Saeimā. No 2010. līidz 2014. gadam partijas VIENOTĪBA Domes pirmā priekšsēdētāja.
2019. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās S. Kalniete, pārstāvot apvienības “Jaunā Vienotība” sarakstu, atkal tika ievēlēta Eiropas Parlamentā, kā arī ievēlēta par Eiropas Tautas partijas grupas viceprezidenti.
S.Kalniete ir Trīs Zvaigžņu ordeņa komandiere (1995) un Francijas Goda leģiona ordeņa komandiere (2001), kā arī citu nozīmīgu apbalvojumu īpašniece.
Informācija apkopota no mateiāliem kas pieejami šeit un šeit.